Z jakiego materiału wybrać obrus?

przez Alpaka
obrusy lniane

Na rynku znaleźć można ogromną ilość najróżniejszych obrusów, które różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Nic zatem dziwnego, że tak często pada pytanie, jaki obrus będzie najlepszy? Jaki jest materiał, który powoduje, że obrus będzie najwygodniejszy w używaniu, lecz również będzie najładniejszy?

Najtańsze obrusy

Zdecydowanie najtańszymi obrusami są te, które wykonane są z materiałów sztucznych. Nie da się ukryć, że najlepszym przedstawicielem tej grupy jest obrus z poliestru. Nie tylko jest on bardzo mocny i łatwo się go czyści, co w dodatku jest bardzo łatwo dostępny, dzięki czemu można go kupić praktycznie wszędzie. Problem jednak w tym, że szybko się mechaci, a także nieprzyjemnie elektryzuje.
Choć nieco droższy, to jednak zdecydowanie lepszym materiałem na obrus będzie naturalna bawełna. Nie tylko jest ona stosunkowo trwała i wygodna w użyciu, co w dodatku obrusy wykonane z tego materiału wygodnie się prasuje i z łatwością można z niego usunąć nawet najgorsze plamy. Dużą wadą tego modelu jest wysokie ryzyko utraty kolor w wyniku intensywnego prania.

Obrusy z wyższej półki cenowej

Jeśli jednak ktoś chce zakupić obrus nieco droższy, lecz gwarantujący również nieco lepsze właściwości użytkowe to zdecydowanie powinien zainteresować się wersją z lnu. Obrus lniany to przede wszystkim bardzo ładny wygląd, który w znacznym stopniu podnosi estetykę każdego stołu. Obrusy lniane odporne są na rozciąganie, plamienie, a także nie są elektryzujące. Dzięki temu lniany obrus zaliczany jest do jednego z najtrwalszych i najlepszych obrusów na rynku.
Innym modelem drogiego obrusu jest wersja z jedwabiu. Doskonale się prasuje, idealnie się układa na stole, a także jest bardzo miły w dotyku. Niestety w odróżnieniu od lnianej wersji jest bardzo delikatny, co powoduje, że trzeba zachować olbrzymią ostrożność podczas używania, lecz również podczas prania. Z uwagi na tak duże kłopoty w tym zakresie, jest to obrus rzadko wybierany, z korzyścią dla obrusów wykonanych z naturalnego lnu.

Zobacz także