wypadanie włosów
Pielęgnacja włosów Strefa Urody

Wypadanie włosów, jakie mogą być przyczyny?

Wypadanie włosów to zmora nie tylko tych, którzy zmagających się z chorobami skóry. Również u osób, które do tej pory cieszyły się lśniącymi i bujnymi włosami, może z różnych przyczyn pojawić się problem z wypadającymi kosmykami. Podłoże tych problemów jest różne. Czasami chorobowe, w pozostałych przypadkach może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi czy niewłaściwą pielęgnacją. Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Wypadające włosy: przyczyny

W większości przypadków za stan włosów: ich kolor, strukturę oraz jakość odpowiadają geny. Na ich wygląd ma również znaczący wpływ tryb życia, sposób odżywiania oraz codzienna pielęgnacja. Należy przyjąć, iż z przyczyn fizjologicznych każdy człowiek codziennie traci około stu włosów. Za niepokojące można uznać nagłe wypadanie kosmyków, zauważalne podczas czesania i mycia włosów. Wypadanie włosów po ciąży to częste zjawisko i nie należy się nim niepokoić.

Za najczęstsze przyczyny utraty włosów może odpowiadać:

  • grzybica skóry głowy
  • zaburzenia hormonalne
  • brak witamin dostarczanych w pożywieniu
  • łysienie plackowate
  • stosowanie niektórych leków
  • drastyczna dieta odchudzająca
  • długotrwały okres chorobowy całego organizmu
  • niewłaściwe kosmetyki do stylizacji włosów
  • nieodpowiednia pielęgnacja: suszenie gorącym powietrzem, stosowanie prostownicy
  • zaburzenia na tle nerwowym

Zobacz również: Sposób na komary. Praktyczny poradnik

Domowe sposoby: wcierki do włosów

Własnoręcznie wykonane wcierki do włosów, maski, czy stosowanie olejków, może wspomóc codzienną pielęgnację kosmyków, odpowiednio je odżywić i nawilżyć. Już nasze babcie z powodzeniem stosowały olej rycynowy na włosy, maski drożdżowe czy pokrzywę na włosy. Innym dość skutecznym sposobem na poprawę jakości włosa, jest stosowanie przy każdym myciu, płukanki z octu jabłkowego. Warto wcierać w końcówki włosów nie tylko olej rycynowy, ale również olej lniany.

Wypadanie włosów, jak zapobiegać?

Jeśli zauważymy nadmierną utratę włosów, na początek warto jest przyjrzeć się bliżej swojej diecie. Uboga w wartości odżywcze, świeże warzywa, owoce, orzechy i zdrowe oleje, może być powodem utraty większej ilości włosów w krótkim czasie. Z tej samej przyczyny osoby będące na restrykcyjnych dietach mogą spodziewać się wypadania włosów. Warto wprowadzić do codziennego jadłospisu zbilansowane posiłki, unikając przy tym wysoko przetworzonej żywności, alkoholu, słodyczy i słodkich napojów.

Nawet najlepsza odżywka do włosów i drogie kosmetyki nie powstrzymają wypadania kosmyków, jeśli nie wprowadzimy zmian nie tylko w odżywianiu, ale i pielęgnacji włosów.

Zmiana sposobu pielęgnacji fryzury, odstawienie suszenia, prostowania włosów czy stosowania mocnych preparatów do stylizacji może być pomocna w zatrzymaniu wypadania włosów. 

W każdym z przypadków warto ponadto skonsultować nadmierną utratę włosów ze specjalistą. Może, ale nie musi być to jeden z pierwszych objawów poważniejszej choroby.

Zobacz również: Owoc idealny. Jak jeść awokado?