sposób na komary
Strefa Urody Zdrowie i odżywianie

Sposób na komary. Praktyczny poradnik.

Po długim okresie jesieni i zimy wszyscy z utęsknieniem wyczekują letnich, słonecznych dni. Oprócz pogody, która zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu, wszyscy narażeni są na mało przyjemne i uciążliwe ukąszenia komarów. Czy jest skuteczna metoda na pozbycie się komarów z otoczenia? Poznaj najlepsze sposoby na komary.

Ile żyje komar?

Na początek warto jest poznać “wroga”. Samce komarów zazwyczaj są o wiele mniejsze od samic. Dorosłe samice mogą złożyć ponad 300 jaj. Po wykluciu, larwy przechodzą kilka faz rozwoju, aż stają się poczwarkami. Co ciekawe, po złożeniu jaj, samica umiera, a samiec żyje kilka tygodni. Trudno jest dokładnie określić ile żyje komar. Można uznać, iż ich żywot nie jest zbyt długi. 

Zobacz również: Co to jest mikrobiota?

Odstraszacze komarów

Niestety, nie ma jednej i skutecznej metody na komary. Istnieją jednak zarówno naturalne jak i chemiczne sposoby, które mogą być pomocne w ograniczeniu liczby tych uciążliwych owadów z naszego otoczenia. 

Jednym z najpopularniejszych, jest sposób na komary pod postacią…lawendy. Posiadacze przydomowych ogródków, ale i właściciele mieszkań, mogą posadzić w donicach sadzonki lawendy. Jej zapach jest znanym i dość skutecznym sposobem na odstraszenie komarów. Pułapki na komary to również dobra, a przede wszystkim naturalna metoda, chroniąca przed ugryzieniem tych owadów.

Pułapki na komary

Wiele osób nie chce stosować w domu oraz bezpośrednio na skórę żadnej chemii. Nie da się jednak ukryć, że właśnie chemiczne substancje i preparaty są najskuteczniejsze w walce z komarami. Mając wybór, warto spróbować domowych sposobów na komary, tworząc pułapki. Pułapki na komary mają na celu zwabienie owadów w jedno miejsce, a następnie ich zlikwidowanie.

Domowe sposoby na komary

Na przełomie wielu lat udało się określić które substancje i zapachy działają na komary odstraszająco. Stosując roztwory odpowiednio dobranych olejków eterycznych, można w znaczący sposób zmniejszyć liczbę komarów zarówno w domu jak i podczas pikniku czy biwaku.

Odstraszają komary takie olejki jak:

  • bazyliowy
  • z kopru włoskiego
  • lawendowy (o którym wspomnieliśmy wcześniej)
  • tymiankowy
  • cytrynowy i pomarańczowy

Warto pamiętać, aby nie stosować nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę, ponieważ może pojawić się gwałtowna reakcja alergiczna. Najbezpieczniej jest skropić wybranym olejkiem podstawkę z wodą i ustawić ją w okolicy okien i drzwi.

Moskitiera na drzwi balkonowe

Domowe sposoby na komary i pułapki na owady mogą być dość uciążliwe podczas stosowania. Chcąc mieć pewność, że komary, ani żadne inne owady nie dostaną się do domu, najlepiej jest założyć na okna i drzwi moskitiery. Nie jest to duży koszt, a pozwoli pozbyć się problemu na wiele miesięcy. Moskitiera na drzwi dostępna jest w każdym większym markecie. Można również zlecić jej założenie specjalnej firmie.