Nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie. Każdy potrzebuje ruchu do prawidłowego funkcjonowania. Niestety coraz więcej osób wybiera leżenie na kanapie przed ekranem telewizora czy siedzenie na fotelu przy komputerze. Wielu z nas kojarzy aktywność fizyczną ze zmęczeniem, potem i udręką, ale nie musi tak być. Świetną opcją jest jogging, ale niekoniecznie ten tradycyjny, tylko w wersji slow, a więc w wolnym tempie. Jest to wspaniałe rozwiązanie zarówno dla młodych, jak i starszych osób.
Sposób na wsparcie procesu odchudzania bez większego wysiłku
Nie trzeba wcale wypacać przysłowiowych siódmych potów na siłowni ani każdego dnia biegać do upadłego czy pokonywać rowerem wielu kilometrów, aby zredukować masę ciała. W przypadku slow jogging odchudzanie następuje samoistnie i bez wyrzeczeń. Każda dawka ruchu sprzyja uzyskaniu szczuplejszej sylwetki i pozbyciu się nadprogramowych kilogramów. Jeśli dodatkowo zastosuje się dobrze zbilansowaną dietę, efekty będą jeszcze lepsze. Dobrze dotlenione i odżywione ciało to skuteczny sposób na piękny wygląd i dobre samopoczucie. Slow jogging jest japońskim sposobem na bieganie, który można praktykować kilkakrotnie w ciągu dnia. Nie trzeba wcale wyznaczać konkretnej pory na uprawianie tej formy ruchu. Warto wykorzystywać każdą wolną chwilę typu wypad na miasto, zakupy, przerwa w pracy czy miedzy zajęciami. Klucz do sukcesu tkwi w tym, aby ruszać się jak najczęściej. Nie trzeba się pocić ani nadmiernie męczyć. Slow jogging nie powoduje żadnych urazów. Sprzyja spalaniu większej liczby kalorii, poprawia metabolizm i nawet usprawnia pracę mózgu. Bieganie w powolnym tempie nie stanowi żadnego obciążenia. Podczas uprawiania tego sportu można swobodnie rozmawiać.
Liczne korzyści dla wszystkich
W przypadku slow jogging efekty widoczne są stosunkowo szybko, jeśli oczywiście uprawia się go regularnie. Powolne bieganie, w swoim własnym tempie, jest bezpieczną formą ruchu. Nie obciąża to stawów, zapobiega chorobom cywilizacyjnym (szczególnie otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy i hipoglikemii), przyczynia się do wzrostu liczby komórek mózgowych. Do zasad slow joggingu zalicza się robienie małych kroków, skupianie się na rytmie i kadencji, świadome lądowanie na śródstopiu, rozluźnianie ramion, prostowanie pleców i sylwetki.