przebarwienia na twarzy
Pielęgnacja twarzy Strefa Urody

Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia skóry, zwłaszcza te w obrębie twarzy to spory problem, który trudno jest zamaskować nawet kryjącym makijażem. Pojawienie się przebarwień może być wynikiem stosowania niektórych kosmetyków, antykoncepcji hormonalnej lub brakiem właściwej ochrony przed promieniowaniem słonecznym w okresie letnim. Pierwsze przebarwienia na twarzy zauważyć można tuż po dłuższej ekspozycji na słońce lub dopiero jesienią, kiedy zniknie wakacyjna opalenizna. Jak skutecznie pozbyć się brązowych plam na skórze?

Posłoneczne przebarwienia na skórze

Dla większości osób przebarwienia to skutek zbyt długiego przebywania na słońcu, bez stosowania kosmetyków z filtrem. Jest to rzeczywiście jedna z głównych przyczyn pojawienia się nieestetycznych plam, ale nie jedyna. Brązowe plamy na skórze mogą świadczyć również o chorobach skóry lub narządów wewnętrznych.

Zobacz również: Peelingi chemiczne, jak działają na skórę?

Peeling chemiczny sposobem na przebarwienia

Zarówno przebarwienia po słoneczne jak i niewielkie ślady po trądziku można zmniejszyć przy pomocy zabiegów z użyciem peelingów chemicznych. Wykonane w serii kilku powtórzeń zabiegi z zastosowaniem kwasu migdałowego lub kwasu pirogronowego, wykazują dobrą skuteczność w zmniejszeniu widoczności plam na skórze. Co ważne, kwas migdałowy zarówno w kosmetykach oraz jako samodzielny zabieg, może być stosowany również w okresie letnim. W odróżnieniu od innych kwasów złuszczających jest delikatny i nie uwrażliwia cery na promienie słoneczne.

Jakie są przyczyny przebarwień na twarzy?

Przebarwienia po trądziku jak i brązowe plamy od słońca to duży problem estetyczny. Niestety, specjaliści są zgodni -trudno jest pozbyć się przebarwień raz na zawsze. Brązowe plamy na twarzy i na dekolcie mają tendencję do nawrotów, dlatego tak ważne jest, aby stosować wysokie filtry UV przez cały rok, również w okresie zimy.

Ryzyko przebarwień na twarzy wzrasta dodatkowo:

  • kiedy zażywamy pigułki antykoncepcyjne
  • stosujemy preparaty lub pijemy herbatki ziołowe z dziurawcem
  • w trakcie menopauzy
  • w czasie ciąży
  • przy niektórych chorobach narządów wewnętrznych

Domowe sposoby rozjaśnienie plam

Przebarwienia na twarzy można zmniejszyć nie tylko stosując kwas migdałowy lub inne peelingi chemiczne, ale również domowymi sposobami. Jeśli plamy na skórze pojawiły się niedawno, można spróbować je zniwelować przy pomocy:

  • maseczek na bazie miodu oraz cytryny
  • plasterków świeżego ogórka
  • maseczek na bazie sody oczyszczonej

Wiele kosmetyków dostępnych w drogeriach lub aptekach dedykowanych jest cerze z przebarwieniami. Stosowane regularnie i według zaleceń producenta mogą dodatkowo wspomóc walkę z uporczywymi plamami na skórze.

Zobacz również: Jak pozbyć się cellulitu?