długie kręcone włosy
Pielęgnacja włosów Strefa Urody

Jak dbać o kręcone włosy?

Posiadaczki kręconych i falowanych włosów zgodzą się co do tego, że pielęgnacja tego typu włosów wymaga nie lada cierpliwości. Niewłaściwe kosmetyki czy źle dobrane fryzury na kręcone włosy sprawią, że zamiast ładnie układające się miękkich fal, pojawią się przesuszone i trudne do ujarzmienia, napuszone włosy. Jak dbać o włosy kręcone?

Zobacz również: Domowy peeling kawowy

Kręcone włosy: pielęgnacja

Kręcone i falowane włosy, niezależnie od długości, są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Podczas mycia i nakładania produktów odżywczych warto pamiętać o kilku zasadach, aby fryzura prezentowała się bez zarzutu:

Długie oraz krótkie kręcone włosy należy myć bardzo delikatnie, przy użyciu dopasowanego do typu skóry szamponu. Warto stosować szampon dziegciowy, który świetnie działa na przetłuszczające się włosy. Po spłukaniu środka myjącego, dobrze jest zawsze pamiętać o nałożeniu nie obciążającej kosmyki odżywki, która odpowiednio nawilży włosy.

Jeśli nie jest to konieczne, dobrze jest umożliwić włosom wyschnięcie bez użycia suszarki. Wiele osób już na suche włosy stosuje odrobinę naturalnych olejków, które dodatkowo podkreślają skręt loków.

Warto rozczesywać włosy kręcone grzebieniem o dużym rozstawię zębów – dzięki temu skręt loków pozostanie nienaruszony, a włosy nie będą się puszyć.

Zobacz również: Kwas migdałowy: efekty

Kręcone włosy: fryzury

Trudno jest dobrać fryzury na poskręcane włosy. Krótkie kręcone włosy prezentują się ładnie, ale wymagają codziennej stylizacji i użycia dobrej jakości kosmetyków. Nie bez znaczenia jest również sposób w jakie zostaną obcięte przez fryzjera oraz sama jakość włosów oraz ich skręt. Krótkie fryzury na kręcone włosy prezentują się najlepiej przy włosach cienkich i delikatnych.

Kręcone włosy do ramion i dłuższe najlepiej wyglądają u posiadaczek włosów gęstych o zdecydowanym skręcie.

Kosmetyki do włosów kręconych i falowanych

Do włosów falowanych i kręconych najlepiej jest stosować kosmetyki nawilżające, ale jednocześnie “lekkie”, które podkreślą skręt. Przy tym warto postawić na umiar i nie używać zbyt wiele produktu podczas jednorazowej aplikacji, ponieważ efekt może być dokładnie odwrotny od zamierzonego – fryzura będzie pozbawiona lekkości i zwyczajnie przyklapnięta.

Zabiegi na kręcone włosy

Nie wszyscy jednak są zadowoleni z kręconych włosów i wiele pań i panów marzy o tym, aby zyskać prostą fryzurę, bez loków. Odpowiedzią są zabiegi keratynowego prostowania włosów. Zabieg jest trwały przez kilka tygodni. Warto przy tym pamiętać, że sprawdzi się tylko w przypadku włosów falowanych i niewielkim skręcie.

Bardzo popularne wśród osób, które mają włosy kręcone jest zabieg olejowania włosów. Pomaga on zapanować nad puszeniem się włosów i w widoczny sposób wygładza kosmyki. Oleje naturalne można z powodzeniem stosować w domu, jednak należy je dobierać pod kątem porowatości włosów. Rozróżnić można dwie metody olejowania włosów, na mokro i na sucho.

Olejowanie na mokro polega na zmoczeniu włosów i późniejszej aplikacji oleju naturalnego na kosmyki. Po kilku minutach olej należy zmyć dokładnie dobrej jakości szamponem.

Olejowanie na sucho olejek należy najpierw rozetrzeć w dłoniach, a następnie wetrzeć we włosy. Po upływie kilku minut zmyć z włosów.