choroba hashimoto
Zdrowie i odżywianie

Jak żyć z Hashimoto?

Zdiagnozowanie przewlekłego zapalenia tarczycy, zwanego inaczej chorobą Hashimoto jest trudne. Choroba nie zawsze daje takie same objawy i latami można nie zdawać sobie z niej sprawy. Zobacz jakie są objawy i jak schudnąć przy Hashimoto.

Objawy Hashimoto

Przyczyny zachorowań na Hashimoto nie są znane, ale przyjmuje się, iż jest to choroba autoagresywna. Na skutek błędu układu odpornościowego organizm zwraca się przeciwko sobie i niszczy białka tarczycowe.

Częściej na chorobę Hashimoto zapadają kobiety niż mężczyźni. Najbardziej narażone na zachorowanie są osoby z cukrzycą typu 1 i osoby u których w rodzinie występowały choroby tarczycy.

Objawy choroby Hashimoto mogą być bardzo zróżnicowane. Osoba chora może cierpieć na zaburzenia miesiączkowania, mieć bóle głowy, być ciągle zmęczona i senna. Często pojawia się również problem z tyciem i trudnością ze zgubieniem zbędnych kilogramów. Ponadto podejrzewając u siebie objawy Hashimoto, warto zwrócić uwagę czy nie występuje u nas: suchość i szorstkość skóry, podwyższony poziom cholesterolu, zaparcia, nadmierne wypadanie włosów, depresja, marznięcie, bóle mięśni i stawów

Zobacz także: Peelingi chemiczne, jak działają na skórę?

Badania przy podejrzeniu Hashimoto

Podejrzewając u siebie chorobę tarczycy w pierwszej kolejności swoje kroki należy skierować do endokrynologa. Na podstawie badań jak również samego wyglądu tarczycy większość specjalistów jest w stanie zdiagnozować chorobę. Podstawowym badaniem potwierdzającym lub wykluczającym Hashimoto jest badanie TSH oraz T3 i T4.

Leczenie przewlekłego zapalenia tarczycy

Osoba u której zdiagnozowano chorobę tarczycy powinna do końca życia być pod opieką endokrynologa. Niedoczynność tarczycy wymaga przyjmowania leków przez całe życie, pod ścisłą kontrolą lekarza. Wielu chorych widząc zmniejszenie objawów choroby często przestaje przyjmować leki na własną rękę. Takie działanie skutkuje szybkim nawrotem choroby i jej wzmożonymi objawami.

WAŻNE: Choroba Hashimoto może powodować trudności z zajściem w ciążę oraz powodować problemy z jej utrzymaniem. Częste są przedwczesne porody, poronienia oraz wady rozwojowe u płodu. Kobieta planująca ciąża dobrze, aby zbadała czy nie posiada przeciwciał tarczycowych.

Jak schudnąć chorując na Hashimoto?

Nadmierne tycie i trudność ze zrzuceniem zbędnych kilogramów jest problemem sporej grupy osób chorujących na Hashimoto. Chudnięcie przy tej chorobie jest możliwe, jednak wymaga nieco cierpliwości i prawidłowej diety. Ważnym aspektem wspomagania leczenia Hashimoto jest indywidualnie dobrana dieta. Osoba chora często bowiem oprócz choroby tarczycy cierpi również na szereg nietolerancji pokarmowych. W schudnięciu przy Hashimoto ważna jest też regularna aktywność fizyczna.

Zobacz również: Jak pozbyć się cellulitu?