grzybica skóry
Pielęgnacja ciała

Grzybica skóry: leczenie, rodzaje, objawy

Jest chorobą uciążliwą i krępującą, a walka z nią wymaga ogromnej cierpliwości i konsekwencji. Grzybica skóry może dopaść każdego z nas. W jaki sposób możemy sobie z nią poradzić? Z jakimi postaciami tej choroby możemy się spotkać najczęściej?

Nie wstydźmy się grzybicy!

Wiele osób stara się z grzybicą skóry walczyć samodzielnie. Dlaczego? Bo grzybica skóry wciąż uchodzi w Polsce za problem wstydliwy, wokół którego krąży wiele mitów. A przecież infekcja grzybicza może utrudnić życie każdemu z nas. Ze statystyk wynika, iż to właśnie grzybica jest schorzeniem, które atakuje naszą skórę najczęściej, a walczyć z nią może nawet 20% Polaków! Te dane najlepiej świadczą o tym, jak wielkim problemem jest grzybica.

Czytaj także: Domowy peeling kawowy

Dlaczego grzybicy skóry nie można lekceważyć?

Grzybica skóry jest problemem nie tylko estetycznym. Musimy pamiętać, że skóra to coś więcej, niż tylko ozdoba. To największy narząd naszego organizmu, który ma do wykonania wiele ważnych zadań. Skóra pomaga nam chronić narządy wewnętrzne, skóra sprawia, że nasz organizm utrzymuje odpowiednią temperaturę. Bez zdrowej skóry nasz organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować, zatem każda choroba tego narządu powinna zmusić nas do podjęcia w porę odpowiednich kroków. Co robić, gdy dopadnie nas grzybica?

Czytaj także: Owoc idealny. Jak jeść awokado?

Jak w porę rozpoznać grzybicę skóry?

Im wcześniej dostrzeżemy niepokojące objawy związane z wyglądem naszej skóry, tym szybciej będziemy mogli podjąć odpowiednie leczenie. Jakie symptomy mogą zatem świadczyć o problemach z grzybicą? Objawy typowe dla grzybicy to liczne plamy, które mają tendencje do łuszczenia się. Specyficzną formą grzybicy jest łupież pstry – grzybica atakująca naskórek i związana ze stanem zapalnym. Oprócz niego można wyróżnić grzybice właściwe skóry.

Grzybica skóry: rodzaje

Grzybica skóry może przecież przybierać różne formy, może też atakować różne części naszego ciała. Mogą one atakować owłosioną skórę głowy lub pachwiny, ich ofiara padają też nasze stopy i paznokcie. W każdym przypadku niezbędne staje się podjęcie odpowiednich kroków i leczenie za pomocą maści lub przepisanych przez lekarza antybiotyków. Pamiętajmy, że pomoc lekarza będzie dla nas cennym wsparciem w walce o zdrowie, a im wcześniej zgłosimy się do specjalisty, tym lepiej dla nas.

Domowe sposoby na grzybicę

Grzybice skóry to uciążliwe przypadłości, przed którymi możemy się w miarę możliwości skutecznie chronić. Troska o higienę osobistą, unikanie zbyt ciasnym i niezbyt przewiewnych ubrań, zakładanie obuwia kąpielowego na basenach – oto podstawowe zasady profilaktyki, które mogą nas uchronić przed infekcją grzybiczą skóry.