Nie daj się upływowi czasu, dbając odpowiednio o cerę dojrzałą

przez Alpaka
cera dojrzała charakterystyka

O dojrzałej cerze można mówić mniej więcej po 45. roku życia, kiedy to pojawiają się na niej w coraz większej ilości oznaki starzenia. Nie oznacza to jednak tego, że trzeba wówczas mieć twarz pokrytą licznymi zmarszczkami, przebarwieniami, bliznami czy innymi niedoskonałościami. Jeśli będzie się odpowiednio dbać o cerę, możliwe jest zachowanie młodzieńczego wyglądu przez długi czas. Kluczowe jest dobranie właściwej pielęgnacji w oparciu o to, czego tak naprawdę potrzebuje dojrzała cera.

Cera dojrzała charakterystyka

Dojrzałą cerę można poznać po tym że nie jest już ona taka jędrna i elastyczna, jak miało to miejsce w latach młodości. Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, ale niestety nie w pasie tylko na twarzy. Widoczna jest też coraz mniejsza produkcja włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego, co objawia się pojawieniem coraz większej ilości zmarszczek. Co więcej, są one coraz głębsze, co niestety jeszcze bardziej postarza twarz. W przypadku dojrzałej cery dochodzi do zmiany owalu twarzy, który staje się nieregularny. Uwidaczniają się tak zwane chomiki, które tworzy opadająca skóra na linii żuchwy. Problemem są też opadające kąciki ust i oczu. Wraz z wiekiem zaczynają opadać także powieki, przez co oczy optycznie zwężają się. Cera dojrzała charakteryzuje się suchością i szorstkością. Zaobserwować można coraz większe pogłębianie się bruzd nosowo-wargowych. Skóra pokrywa się przebarwieniami wynikającymi z nierównomiernego rozkładu melaniny. Przybiera ona żółtawy odcień i zaczyna pokrywać się nieestetycznymi pajączkami.

Jak powinno się pielęgnować cerę dojrzałą?

W przypadku cery dojrzałej duże znaczenie ma odpowiednia higiena i pielęgnacja. Unikać powinno się wystawiania jej na działanie promieniowania słonecznego, chroniąc ją kosmetykami z wysokim filtrem UV. Pamiętać trzeba też o dwukrotnym oczyszczaniu skóry każdego dnia i systematycznym złuszczaniu. Kolejnym krokiem jest nawilżanie i odżywianie skóry. Sięgać powinno się po kremy, maski, ampułki i serum przeznaczone do cery dojrzałej. W składzie kosmetyków mile widziane są: kwas hialuronowy, witamina C, retinol, kwasy AHA, peptydy, witamina E, koenzym Q10, oleje roślinne. Ważne jest nawilżanie skóry pod oczami i masowanie twarzy w celu pobudzenia krążenia.

Zobacz także