charakterystyka cery dojrzałej
Pielęgnacja twarzy Strefa Urody

Cera dojrzała: charakterystyka, pielęgnacja, zabiegi

Cera dojrzała wymaga innej pielęgnacji, niż skóra bez zmarszczek. Zazwyczaj nieco odwodniona i pozbawiona jędrności, potrzebuje kompleksowej, codziennej pielęgnacji. Stan cery dojrzałej można poprawić, poddając się zabiegom oczyszczającym, poprawiającym owal twarzy i likwidującym przebarwienia. Jak pielęgnować skórę dojrzałą?

Kurze łapki: oznaki starzenia

Pierwsze oznaki starzenia cery widoczne stają się po 25 roku życia. Niewielki zmarszczki mimiczne, tzw. kurze łapki czy zmarszczki w dolinie łez, to pierwszy sygnał, że cera potrzebuje pielęgnacji przeciwzmarszczkowej.

Zobacz również: Domowy peeling kawowy

Cera wrażliwa i alergiczna starzeje się szybciej, również na skórze suchej szybciej widocznej są pierwsze oznaki starzenia. Działanie jakie warto podjąć przeciwdziałając zmarszczkom, to regularne nawilżanie cery i odpowiednia pielęgnacja. Nie bez znaczenia jest również dieta oraz przyjmowania odpowiednich suplementów diety.

Zmarszczki pod oczami i na czole

Wiele osób przy cerze ze zmarszczkami poddaje się zabiegom z użyciem peelingów chemicznych. Efekty kwasu migdałowego czy stosowania kwasu pirogronowego są widoczne dopiero przeprowadzeniu serii zabiegów, ale ich niska cena i dość dobra skuteczność polecana jest przy skórze wiotkiej i zmęczonej.

Można stosować w codziennej pielęgnacji dedykowane cerze dojrzałej kremy z retinolem, które nie tylko przywracają jej blask, ale i niwelują tak częste w dojrzałym wieku przebarwienia. Dobrze działa również olej kokosowy na zmarszczki

Zmarszczki mimiczne i zmarszczki palacza

Chcąc zapobiec przedwczesnemu starzeniu skóry, zwłaszcza zmarszczek palacza, warto unikać:

  • nadmiernego spożycia soli
  • palenia papierosów
  • opalania
  • stresu

Nie jest tajemnicą, że największe tendencje do zmarszczek mimicznych i kurzych łapek mają osoby, które lubią się opalać, ale nie stosują żadnej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Nie oznacza to, że trzeba zrezygnować z opalania całkowicie. Filtr przeciwsłoneczny z wysokim faktorem nie tylko ochroni cerę przed zmarszczkami, ale również przed nieestetycznymi przebarwieniami.

Palenie papierosów jest szkodliwe i nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Nie wszyscy jednak mają świadomość jak wpływa ono na cerę. To właśnie u palaczy w pierwszej kolejności uwidaczniają się zmarszczki wokół ust, zwane zmarszczkami palacza. Cera u większości osób palących papierosy ma niezdrowy odcień, jest pozbawiona blasku, sucha i wygląda niezdrowo.