bieganie dla początkujących
Aktywność fizyczna

Bieganie dla początkujących – rusz się na wiosnę!

Bieganie staje się coraz bardziej popularne. Na bulwarach nad rzeką, w parkach, lasach miejskich wraz z wyższą temperaturą widać więcej początkujących biegaczy. Jeśli jeszcze nie zaczęliście, a swoje postanowienia noworoczne odkładaliście na cieplejszą porę roku, wiosna to idealne moment na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Slow jogging czy wolny trucht przeplatany z marszem to doskonały sposób na zmniejszenie tkanki tłuszczowej, poprawę wydolności i wysmuklenie sylwetki. Jak bieganie wpływa na organizm?

Jak zacząć biegać?

Jeśli wewnętrzną motywację do rozpoczęcia aktywności fizycznej już posiadamy, warto przemyśleć trasę, którą będziemy przemierzać podczas pierwszych treningów biegowych. Najlepiej, jak będzie to teren zielony: park czy bulwary nad rzeką. Miejsca nam dobrze znane i które umożliwiają ciągły bieg, bez postojów np. na światłach.

Każdy trening biegowy warto jest rozpocząć krótką rozgrzewką. Nie mając kondycji maratończyka należy ostrożnie dobierać tempo biegu. Zbyt szybkie spowoduje zadyszkę i zmusi nas do przejścia do marszu. Tempo biegu powinno być dobrane w taki sposób, aby umożliwiać swobodną rozmowę.

Bieganie a plan treningowy

Podstawą w początkach biegania wcale nie jest profesjonalny plan treningowy, ale regularność treningów. Oznacza to bieganie ciągłe lub przeplatane marszem 3 x w tygodniu po 30 – 40 minut. Ważne, aby nie zwiększać czasu treningu ani jego częstotliwości zbyt drastycznie. Nagłe zwiększenie obciążenia prawie zawsze prowadzi do kontuzji. Chcąc jej uniknąć i czerpać z biegania przyjemność, warto biegać początkowo krótkie i mało obciążające dystanse.

Zobacz również: Peeling kawitacyjny, gładka cera w 30 minut

Jak biegać na bieżni?

Oczywistym jest, że znacznie lepiej jest biegać w plenerze. Jednak ograniczenia czasowe, natłok zajęć czy choćby niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą spowodować, że wiele osób wybierze bieżnię mechaniczną zamiast truchtania po parku. I nie ma w tym niczego złego. Ważne, aby na bieżni podobnie jak podczas biegania w plenerze, pilnować tempa i obciążenia treningowego.

Biegać rano czy wieczorem?

Kolejny dylemat: biegać rano, czy wieczorem? Wybór odpowiedniej pory dnia powinien być zależny głównie od chęci, motywacji, ale przede wszystkim dyspozycyjności czasowej. Na pewno poranny ruch świetnie wpłynie na resztę dnia i jest solidnym zastrzykiem energii oraz motywacji. Niektórzy decydują się nawet na bieganie na czczo.

Są jednak osoby, które nie wyobrażają sobie treningu rano i ich ulubioną porą dnia na aktywność fizyczną jest wieczór. Dla nich  jest to sposób na relaks po ciężkim dniu pracy i czas dla siebie.

Bieganie a odchudzanie

Czy bieganie odchudza? Jest to z pewnością jeden z głównych powodów, dla którego większość osób rozpoczyna treningi biegowe. Aktywność biegowa spala sporo kalorii, motywuje również też do zmiany nawyków żywieniowych. Samo bieganie nie odchudza, jeśli nie idzie za tym zmniejszenie dziennego bilansu kalorycznego. Wiele osób błędnie zakłada, że skoro podczas treningu spaliło kalorie, może pozwolić sobie na większy i bardziej kaloryczny niż zwykle posiłek. Takie podejście powoduje jednak efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego, następstwem czego pojawia się pytanie: dlaczego biegam i tyje?

Dlaczego bieganie jest zdrowe?

Bieganie nie tylko jest jednym z najbardziej efektywnych sportów dla osób, które chcą schudnąć. Posiada szereg innych zalet.

  • poprawa kondycję i samopoczucie
  • wpływa korzystnie na sylwetkę, pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów
  • dotlenia skórę, która w efekcie jest jędrna i pełna blasku
  • zmniejsza cellulit
  • rzeźbi mięśnie brzucha, ud, łydek
  • pomaga podnieść samoocenę
  • często staje się pasją na wiele lat