badanie u optyka
Strefa Urody

Badanie wzroku w salonie optycznym, czy warto?

Wady wzroku coraz częściej towarzyszą w codziennym życiu. Ze względu na siedzącą pracę przy komputerze, oczy są narażone na długotrwały kontakt ze światłem emitowanym przez urządzenia cyfrowe. Mimo coraz nowocześniejszych monitorów, wzrok może ulec uszkodzeniu, dlatego tak istotne jest regularne badanie u specjalisty. Szeroko dostępne salony optyczne, takie jak Optyka Victoria, gwarantują pomoc w każdym momencie.

Okulista a optyk, podstawowe różnice

Okulista to wykwalifikowany lekarz medycyny, specjalizujący się w wadach i schorzeniach narządu wzroku. Optyk- czyli optometrysta, to specjalista zajmujący się doborem szkieł korekcyjnych i rehabilitacji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto sprawdza on, czy pacjent nie wymaga konsultacji z okulistą. Dzieje się tak, kiedy w obrębie narządu wzroku występują zmiany chorobowe. Coraz częściej kojarzony jest jako specjalista pierwszego kontaktu, skutecznie przeprowadzając badanie wzroku. Składa się ono z dwóch etapów, przede wszystkim zbierany jest obszerny wywiad, dotyczący stanu zdrowia, trybu pracy i samopoczucia pacjenta. Ważnym czynnikiem są występujące w rodzinie obciążenia genetyczne, o co także zapyta optometrysta. Następnym etapem  jest badanie wzroku, podczas którego specjalista dobierze odpowiednie szkła korekcyjne. Polega ono na sprawdzeniu przy pomocy autorefrektometru i mówi, jak dużo widzi pacjent. Następnie przystępuje się do badania subiektywnego, które ma na celu sprawdzenie, w których szkłach pacjent widzi najlepiej. Podczas badania wzroku ważne jest sprawdzenie funkcji, takich jak widzenie dwuoczne. Pomaga ono określić, w jaki sposób oczy współpracują ze sobą i czy nie występuje przeciążenie jednego z nich. Optometrysta sprawdza także akomodację, czyli zdolność do regulacji ostrości obiektów w różnej odległości od pacjenta oraz ruch oczu.

Badanie wzroku, gdzie je wykonać?

Mając na uwadze fakt, jak delikatnym jest narząd wzroku, warto skierować swoje kroki do specjalisty. Jak zatem wybrać tego najlepszego? W Polsce pracuje ponad 1,5 tysiąca optometrystów, część z nich ma niezależne gabinety, połączone z salonami optycznymi. Spora część znajduje zatrudnienie w klinikach zajmujących się wadami wzroku. Niestety nie we wszystkich salonach, zajmujących się doborem odpowiednich szkieł korekcyjnych, pracują optometryści. Aby mieć pewność, że naszym wzrokiem zajmuje się specjalista, warto sprawdzić salon optyczny, w którym nastąpi badanie oraz odpowiednie przygotowanie do pracy optyka. Właściwe wykształcenie i staż potwierdzony jest uzyskaniem numeru optometrysty (NO). Ponadto taki specjalista znajduje się na liście Polskiego Towarzystwa Optometryki i Optyki.

Salony optyczne

Specjalistyczne salony optyczne oferują pomoc, której potrzebuje każdy pacjent z wadą wzroku. Profesjonalnie zajmą się doborem szkieł i badaniem wzroku tak, aby maksymalnie odciążyć oczy i wspomóc ich dalsze działanie. Ponadto wykwalifikowana obsługa zapewni wsparcie podczas doboru kształtu i koloru wymarzonych oprawek. Wszystko o to, aby w nowych okularach prezentować się pięknie.